Zabytki

Podczas gdy Wespazjan w trakcie swego panowania zainicjował kilka projektów architektonicznych, żaden nie jest tak działający na wyobraźnię jak Amfiteatr Flawiuszy. Koloseum, nazwane od niegdyś stojącego w pobliżu neronowego Kolosa, nie było tylko wynikiem kultury ‘chleba i igrzysk’. Jego wydźwięk propagandowy jest również niezaprzeczalny. Skupienie się na nowobudowanym obiekcie z pewnością pomogło odwrócić uwagę wszystkich od pamięci o niesławnym Neronie i trudnym roku wojny domowej. Nawet jeśli budowa zakończyć by się miała dopiero za panowania już kolejnego władcy i syna - Tytusa.

koloseum

źródło: http://image24.webshots.com/24/0/82/83/154708283RNEgOT_fs.jpg

Również Domicjan, młodszy z synów Wespazjana, był ambitnym budowniczym. Historyczne klęski pożarowe z lat 64 oraz 80 dały paradoksalnie pole dla rozwoju urbanistycznego miasta Rzym. Jego budowle miały również niedwuznaczny dynastyczny charakter. Cesarz nawiązał chociażby do daru swojego ojca dobudowując kolejny poziom do wspaniałego Koloseum. Ukończył również jego świątynię a także świątynię swego brata i dokumentujący jego dokonania łuk triumfalny. Forum Transitorium ze świątynią Minervy, liczne łuki, Świątynia Fortuny Redux, Templum Gentis Flavie, Domus Augustana oraz Domus Flavia były wszystkie zbudowane za panowania ostatniego z Flawiuszy. Wpisując się w osiągnięcia budowlane ojca i brata, Domicjan pozostawił wyraźne flawijskie piętno na tym co oglądamy w Rzymie również dzisiaj.

roma sparta

źródło: http://www.info.roma.it/foto/roma_sparita/grandi/166.jpg

czytaj więcej:
http://lw.lsa.umich.edu/kelsey/galleries/Exhibits/Empire2/monument/index.html
http://www.the-colosseum.net/idx-en.htm
http://www.roma-antiqua.de/antikes_rom/palatin/domus_flavia_augustana_stadion
http://www.maquettes-historiques.net/P18n.html
https://oncourse.iu.edu/access/content/user/leach/www/c414/flavbild.html http://www.chronica.it/2009/03/27/divus-vespasianus-il-bimillenario-dei-flavi-una-grande-mostra-al-colosseo-per-celebrare-la-dinastia-flavia/