CIL

Celem naukowym projektu Corpus Inscriptionum Latinarum jest zebranie i edycja klasycznych łacińskich inskrypcji, które jako bezpośrednie źródło są niezastąpione w nowatorskim badaniu historii i życia codziennego starożytnego Rzymu.

Znanego obecnie kształtu CIL nabierało od 1853 roku gdy kierownictwo nad kiełkującym berlińskim projektem objął niemiecki uczony Theodor Mommsen. Pierwszy wolumin wydano w roku 1863. Z dniem wybuchu Pierwszej Wojny Światowej gros znanych do tamtej pory łacińskich inskrypcji okresu klasycznego została już opublikowana.

CIL kompletuje łacińskie inskrypcje z całego obszaru byłego Imperium Rzymskiego w układzie geograficznym, z podziałem na typy.

Za kontynuowanie tejże pracy odpowiedzialne jest berlińskie centrum badań – Berlin-Brandenburgische Akademie der Wissenschaften.

Obecnie CIL współpracuje nie tylko z niemieckimi epigrafikami, ale również z badaczami z obszarów: Austrii, Czech, Finlandii, Węgier, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Rumunii.

Projekt zebrał dotychczas 17 woluminów w około 70 częściach o wymiarach folio. Opublikowano około 180,000 inskrypcji, nie licząc 13 suplementów z ilustracjami i specjalistycznymi indeksami.

źródło: CIL

CIL

geograficzne rozmieszczenie korpusów CIL, źródło: wydawca

interesujące mnie korpusy:
CIL II – inskrypcje z terenów dzisiejszej Hiszpanii.
CIL V – inskrypcje z terenów Gallia Cisalpina, Regio IX (Liguria), X (Venetia i Histria) und XI (Transpadana) sowie der Alpenprovinzen Alpes Cottiae und Alpes maritimae.
CIL VI – inskrypcje z miasta Rzymu.
CIL VIII – inskrypcje z Afryki północnej bez Egiptu.
CIL IX – Italia. Regio II, IV oraz V (Calabria, Apulia, Samnium, Sabini i Picenum).
CIL X – Italia. Regio III (Bruttium, Lucania) i I (Campania, Latium adiectum), wyspy: Sycylia i Sardynia.
CIL XI – Italia. Regio VI, VII und VIII (Umbria, Etruria i Aemilia).
CIL XII – inskrypcje z Galii Narbońskiej.
CIL XIII – inskrypcje z terenu trzech Galii i Germanii.
CIL XIV – Italia. Regio I (Latium vetus).

Pełna lista korpusów: CIL

czytaj więcej:
http://cil.bbaw.de/cil_en/dateien/forschung.html
http://degruyter.de/cont/fb/at/atCilEn.cfm
http://www.metmuseum.org/toah/hd/insc/hd_insc.htm